מצאו את המשרה הבאה שלכם

עורכת דין ואשת מחשוב נכנסו למרפאה של כללית אסתטיקה

זאת לא התחלה של בדיחה: פגשנו שתי עובדות מנהל שהגיעו לכללית אסתטיקה אחרי קריירה בתחום אחר לגמרי, ושמענו מהן על השינוי הגדול שעברו

רעיה סלמן הייתה עורכת דין מצליחה בתחום הנדל״ן. היא נישאה לעורך דין וראתה באופן טבעי את המשך הקריירה שלה בתחום. התפנית הגיעה אחרי שהפכה לאמא והבינה שדרישות העבודה מתנגשות עם הרצון לקחת חלק פעיל בגידול הילדים. ״הבנתי שעבורי, שני הדברים האלה – עריכת דין ואימהות – לא עובדים יחד״, היא מספרת. אחרי מספר שנים כשהילדים גדלו, הבינה סלמן שהגיע הזמן לחזור לשוק העבודה, אבל החליטה לא לחזור לתחום המשפטי. היא חיפשה עבודה שתרגש אותה יותר מנבירה בפסקי דין, ושלא תשתלט על חייה.

נקודת המפנה הגיעה בשיחה עם גיסתה, שעובדת בעצמה בחברה. מדובר בעבודה מאתגרת ומעניינת מצד אחד, סיפרה לה גיסתה, אבל גם כזו שמציעה גמישות גדולה ומאפשרת לשלב קריירה ואימהות. רעיה התלבטה לא מעט ולבסוף החליטה להגיש מועמדות לתפקיד יועצת בכללית אסתטיקה. אחרי זמן קצר קיבלה הודעה שהתקבלה.

"מהר מאוד הבנתי שעשיתי בחירה טובה״, מעידה רעיה. ״צללתי לתוך עולם חדש שלא הכרתי ומאוד עניין אותי. גיליתי עבודה סופר דינאמית, שכל יום בה שונה מזה שקדם לו. יצרתי ממשקים עם הרופאים והעובדים במרפאה והפכתי לחלק חיוני במסלול של הלקוחות. כל לקוח שמגיע אליי אחרי שקיבל אבחון וייעוץ, מקבל ממני תוכנית טיפולית ואני זו שמלווה אותו לאורך כל התהליך. בניגוד לעריכת דין, לא עובדים כל היום מול המחשב ועשרות מסמכים. יש ימים שבהם אני פוגשת לקוחות, ובאחרים אני בונה תוכניות טיפול עם הצוותים שיטפלו בהם, יש ימים שהם קצת בירוקרטיים ויש כאלה שמשלבים פסיכולוגיה, ליווי ותמיכה בלקוח שעומד בפני תהליך שלפעמים לא קל עבורו. זה מאתגר ומעניין״.

רעיה מספרת שבנתה את המשמרות שלה כך שיאפשרו לה לעבוד שלוש פעמים בשבוע, וזכתה לגיבוי וסיוע מצד הנהלת המרפאה. הסידור הזה מאפשר לה למצות את הפוטנציאל והכישורים שלה במרפאה, ומנגד להקדיש זמן איכות למשפחה. בעתיד אם תרצה בכך, היא תוכל להגדיל את כמות המשמרות או להתקדם לתפקידי ניהול בארגון שמעודד את עובדיו להתפתח ולהתקדם.

למרות שהשאירה את עולם עריכת הדין מאחור, היא מוצאת גם קווי דמיון בין עבודה הנוכחית לבין הקריירה הקודמת שלה. ״ההתנהלות מול אנשים בתהליך חשוב בחיים שלהם, מאוד מעניינת אותי״, היא אומרת. ״יש מי שחסכו עבור טיפולים כאלה שנים, והתקשורת עם לקוחות כאלה דורשת תקשורת טובה, יכולת משא ומתן ובעיקר הבנה ואמפתיה. יש גם צורך לקלוט הרבה מידע בזמן קצר, לקרוא חומרים, להתעדכן וללמוד על תחומי טיפול חדשים וטכנולוגיות מתקדמות״.

ומה לגבי חזרה לעריכת דין? ״אין שום סיכוי״, היא צוחקת, ״זה כל כך משעמם בהשוואה למה שאני עושה היום״.

מעמדת המחשב למגע אנושי

גם צביה אטיאס הגיעה לכללית אסתטיקה אחרי שהייתה בטוחה שהייעוד שלה נמצא בתחום אחר. במשך 25 שנים עבדה ביחידת המחשב של השקם, שם ניהלה מחלקה של מספר עובדות וראתה את עצמה פורשת בארגון. אלא שאז נקלע השקם לקשיים שבעקבותיהם החל תהליך קיצוץ ולעזיבה של צביה.

צביה: "בכל יום יש ״אקשן״ וטיפולים חדשים שיש ללמוד"

״הייתי בת 50 פלוס, אחרי המון שנים באותו תפקיד ולא כל כך ידעתי לאיזה כיוון ללכת״, מספרת צביה. ״מצאתי עבודה במכון להסרת שיער ועבדתי שם כמה שנים, עד שגם הוא פשט את הרגל ואז אחות שעבדה איתי שם וגם בכללית אסתטיקה, המליצה לי בחום לנסות להתקבל. הבנתי שהדבר שאני הכי רוצה הוא ארגון יציב ומסודר שאוכל להרגיש בו ביטחון. הגשתי מועמדות לתפקיד של עובדת מנהל ואדמיניסטרציה והתקבלתי. מהרגע הראשון קיבלו אותי בצורה מדהימה, כולם היו מאוד אדיבים, מאוד חייכנים, תמיד עזרו וההתאקלמות הייתה נפלאה״.

ההבדל המהותי שצביה מציינת בין העבודה הקודמת לעבודה הנוכחית הוא המגע האנושי. ״במשך 25 שנים ישבתי בחדר מול מסך מחשב כל היום, עם עוד עובדת אחת בחדר״, היא נזכרת. ״עבודה מאוד חסרת מעוף, מאוד שוחקת וחוזרת על עצמה, ופתאום כשהגעתי למרפאה הרגשתי שנפתח בפני עולם ומלואו. מטבעי אני אדם סגור וביישן אבל המגע עם האנשים מאוד משך אותי, וזה מה שאני הכי אוהבת בעבודה גם היום".

בתפקידה צביה אחראית על קבלת המטופלים שמגיעים למרפאה, הפנייתם לגורם שאליו הם צריכים להגיע, מענה לטלפונים, קביעת או החלפת תורים, תיאום הטיפולים מול הרופאים, עדכון התיקים ועוד. כחונכת היא גם דואגת ללוות מקרוב כל עובדת חדשה במהלך החודש הראשון לעבודה. "אני מאוד אוהבת את העבודה שלי על כל היבטיה וגם העבודה במשמרות מאוד נוחה לי. יש לי ארבע משמרות בשבוע, רובן משמרות ערב שמשאירות לי את הבוקר פנוי לסידורים, כך שאני יכולה להגיע רגועה לעבודה".

יתרון גדול נוסף שצביה מציינת הוא מה שהיא מגדירה ״אקשן״. בכל יום היא נתקלת באתגרים מקצועיים חדשים ובטיפולים חדשים שיש ללמוד ולהכיר. ״בקרוב עומדת להיכנס, למשל, טכנולוגיה חדשה להשתלת שיער לנשים. זה אומר שצריך ללמוד את התחום ולדעת לשווק ולהציע אותו לאלה שזקוקות לכך. זה מייצר ממשקים נהדרים עם הרופאים והצוות של המרפאה, וכולנו מנסים להבין ביחד איך להשתמש בכלים האלה כדי לעזור למטופלים״ .

גם את ההבנה במחשבים צביה הביאה איתה לתפקיד בכללית אסתטיקה והידע בתחום מסייע לה להציע רעיונות לייעול במערכות המחשוב של המרפאות. ״הידע שלי לא הלך לאיבוד, הוא פשוט עוד כלי בארגז שלי עכשיו ובשבילי זה הרבה יותר מעניין״.