מצאו את המשרה הבאה שלכם

הרגע שלא אשכח

נופר עשתה עם מנותחת שלה שיחות נפש, ומאז הן בלתי נפרדות. לדניאלה הייתה מטופלת טרנסג'רית שנכנסה לה ללב. עובדות כללית אסתטיקה מספרות על רגעים בלתי נשכחים בעבודה

״אנחנו פוגשים כל כך הרבה סוגי מטופלים מגיל 17 ועד גיל 80, עם כל מיני בעיות, קשיים ושאלות שנוגעות לערך עצמי. בסוף הם יוצאים מכאן מאושרים ואני יודעת שעשיתי משהו טוב בעולם הזה בשביל מישהו אחר. זה מאוד מעצים״, מספרת דניאלה אסידו, מנהלת אדמיניסטרטיבית במרפאת קריון בקרית ביאליק.

דניאלה החלה את עבודתה במרפאה כעובדת מנהל ותוך מספר חודשים התקדמה לתפקיד של מנהלת קשרי לקוחות. לפני חמש שנים היא קודמה שוב, הפעם לתפקיד של מנהלת אדמיניסטרטיבית. מכל החוויות והאירועים המכוננים שהיא עברה ב-11 שנותיה בארגון, שני רגעים משמעותיים נחרטו בזיכרונה. "הפעם הראשונה שהגיעה אלינו מטופלת טרנסג'נדרית, היה רגע מאוד משמעותי עבורי״, היא מעידה על אחד מהם, ״זו אישה שנולדה כגבר, וביקשה לשנות את מינה. היא הגיעה אלינו לניתוח חזה״.

דניאלה: "עזרתי לה במשהו שמבחינתה הוא משנה חיים"

״חלק מהתפקיד שלי הוא להיות אוזן קשבת ואני תמיד מקבלת את המטופלים ומלווה אותם באופן אישי לאורך כל תהליך הטיפול וגם אחרי שהוא מסתיים. חשוב להבין, אנשים שמגיעים אלינו חווים קושי או אי שביעות רצון לגבי עצמם. הם באים לעשות טיפול שלא קיים בסל הבריאות ולרוב מגיעים במצב מאוד רגיש. גם הטיפולים עצמם מעוררים חששות, כך שכל התהליך דורש המון הכלה, אמפתיה ואוזן קשבת. הדברים האלה היו משמעותיים הרבה יותר כשדובר במטופלת טרנסג'נדרית״.

"מבחינתה, זה שינוי משנה חיים"

דניאלה מספרת על הליווי של המטופלת המיוחדת: ״הקפדתי תמיד לפנות אליה בלשון נקבה, שמרתי על כבודה והפכתי לאוזן הקשבת שלה. היא עברה את הניתוח ואחריו הייתה כל כך מאושרת. הרגשתי ממש שליחות – אני עוזרת לה במשהו שמבחינתה הוא משנה חיים״.

רגע נוסף שהיא זוכרת היטב הוא מקרה שבו הגיעו סבתא ונכדתה המתבגרת לעבור יחד ניתוח אף. "בצעירותה הסבתא סבלה מאוד מהאף שלה, אבל לא מצאה את הזמן או הממון לטפל בו, ובתקופתה גם לא הייתה מודעות גבוהה כל כך לניתוחים אסתטיים. כשהיא יצאה לפנסיה, היא החליטה לממש את חלום הילדות שלה, ולנתח את האף. היא גם העניקה לנכדה שלה את ההזדמנות שלא הייתה לה בגיל מספיק צעיר״.

דניאלה התרגשה לראות אותן מגיעות ביחד, ״הם שיתפו אותי בקשיים ובחששות שלהן וליוויתי אותן לאורך כל הדרך. מאחר ואנחנו תמיד שומרות על קשר עם הלקוחות גם אחרי שההליך מסתיים, אני יודעת כמה הניתוח הזה שינה להן את החיים. בעיניי זה מאוד מרגש שאנחנו יכולים לסייע לקשת גילאים רחבה שכזו״.

כללית אסתטיקה היא גוף גדול מאוד, שלא רואה בלקוחות שלו רק פוטנציאל לרווח כספי, אלא בני אדם. כשלקוחה דתיה הגיעה לאחת המרפאות וביקשה לבצע ניתוח הגדלת חזה, נופר פרץ, יועצת ועובדת מנהל במרפאה ברמת אביב, הרגישה שהייעוץ במרפאה לא יספיק ורצתה לעשות מעבר לכך. היא נתנה ללקוחה את המספר האישי שלה, ואמרה לה שהיא יכולה להתקשר תמיד, 24 שעות ביממה.

רגעים בלתי נשכחים

"הלקוחה הזו הגיעה לפגישה הראשונה עם בעלה. היא הייתה מאוד עצורה וסגורה והרגשתי שכל המעמד מאוד קשה לה. חשוב לנו תמיד לדעת מאיזה מניעים אדם מבקש לעשות את השינוי, מה מציק לו ומה הוא מבקש להשיג באמצעות השינוי. הרגשתי שיש לה משהו על הלב ושהיא זקוקה לעידוד כדי לדבר ולחלוק אז החלטתי שאני אעזור לה״.

נופר: "תהליך מאוד רגיש וצריך פה המון אמפתיה, סבלנות והכלה״

נופר מספרת שאותה לקוחה אכן פנתה אליה באופן אישי לאחר מכן. ״היא באמת נפתחה וסיפרה לי שהיא מאוד חוששת מהניתוח. היא אמרה שהיא לא אוהבת את עצמה עם החזה הקטן ומרגישה שזה פוגע ביחסים שלה עם בעלה. ניהלתי איתה שיחת נפש כמו עם חברה טובה, הסברתי לה כמה חשוב לאהוב את עצמך, לקבל את עצמך כמו שאתה ולשנות מה שאפשר. הסברתי לה על התהליך הניתוחי ועל ההחלמה ולאט לאט היא נרגעה״.

נופר עובדת בכללית אסתטיקה כבר שלוש שנים. היא החלה כיועצת וקיבלה עוד ועוד תחומי אחריות. "אני פוגשת אנשים שלא הייתי פוגשת בשום סיטואציה אחרת, ושומעת סיפורי חיים שלא הייתי שומעת בעבודה אחרת. והכי חשוב, אני חלק בתהליך של שינוי שבני אדם עוברים. זה תהליך שבסופו הם יוצאים מאושרים ומרגישים שהגשימו חלום״.

"אותה מטופלת", מספרת נופר, ״עברה את הניתוח בהצלחה והייתי שם אישית בשבילה כל הזמן, עודדתי ונתתי טיפים. לאחר ההתאוששות היא הגיעה למרפאה לביקורת. היא הגיעה עם בעלה כשהם אחוזים יד ביד, מחייכת וממש קורנת. היא ממש נראתה כמו אדם אחר. הקשר שלנו היה כל כך אמיתי וברגע כל כך משמעותי בחייה, עד שמאז הפכנו לחברות שנפגשות מדי פעם לקפה, שיחה מלב אל לב והתייעצות. זה רגע שלא אשכח אותו, אבל בעבודה שלנו זה קורה המון. היא לא הלקוחה היחידה שהפכה לחברה שלי, כי זה תהליך מאוד רגיש וצריך פה המון אמפתיה, סבלנות והכלה״.