מצאו את המשרה הבאה שלכם

המומחה

מהם הדברים החשובים באמת לקריירה מצליחה בתחום הרפואה האסתטית? ד"ר עמוס לויאב, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה, נותן לנו הצצה מרתקת לתפיסת העולם שלו

כבר כמעט ארבעה עשורים שד״ר עמוס לויאב, הרופא הראשי של כללית אסתטיקה ומבכירי המומחים ברפואה האסתטית בישראל, פוגש ברופאים צעירים בתחילת דרכם לשיחות על קריירה בתחום. אחרי אינספור שיחות כאלה, הוא מספר על עובדה אחת שתמיד חוזרת על עצמה: ״הדבר שהכי מדהים אותם הוא שמעולם לא הסתכסכתי עם מטופל״, הוא מספר בחיוך. ״הם לא מבינים איך זה יכול להיות, ואז אני מיד מאתגר אותם: האם זה כי אני הטוב מכולם? האם נתקלתי בפחות מקרים מסובכים מרופאים אחרים? האם יש לי פחות סיבוכים? לא. התשובה היא תמיד יחסי אנוש – להיות אמפטי, זמין וקשוב".

את דרכו בתחום הרפואה התחיל ד״ר לויאב בהתמחות בכירורגיה כללית באיכילוב ובכירורגיה פלסטית בתל השומר. משם עבר להשתלמות בכירורגיה אסתטית וכירורגיה פלסטית וכוויות בבית החולים האוניברסיטאי של וירג׳יניה. כשחזר לישראל הפך למנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים קפלן, תפקיד אותו מילא עד 2013 – אז התמנה לתפקידו הנוכחי בכללית אסתטיקה. במקביל הוא משמש כחבר באיגודים בינלאומיים בתחומי הרפואה האסתטית, ביניהם האיגוד האמריקני לכירורגיה פלסטית (ASPS) והאיגודים הישראלי, האירופי והבין לאומי לכוויות (EBA ,IBA).

מחפשים שחקני נשמה

באופן טבעי, אנחנו מתפתים לשאול את ד"ר לויאב על 'נוסחת הקסמים' לקריירה מצליחה והוא מצידו מנפץ את האשליה הזאת במהירות: ״אני מחנך את הרופאים והעובדים במרפאות כללית אסתטיקה להיות קודם כל בני אדם. זה נשמע טריוויאלי ומובן מאליו, אבל זה מדהים כמה דברים כמו הכלה, רגישות וחיוך לא תמיד באים לנו בטבעיות״. ד״ר לויאב מסביר שדוגמה אישית היא קריטית בתהליך הזה. הוא מקפיד לתת את מספר הטלפון האישי שלו למטופלים, ומפציר בהם לפנות אליו בכל יום ובכל שעה. התוצאה היא יחסי קירבה של ממש.

ד"ר לויאב: "כשמוקפים בקהילה של מומחים, יש הרבה עזרה להתפתחות מקצועית"

במהלך השנים הארוכות שלו בתחום, עבד ד״ר לויאב במחלקות רבות וראה אינספור דינמיקות של צוותים. המקומות הטובים ביותר לדעתו היו אלה שבהם האווירה החברית השתלבה במקצועית. ״לאורך כל הקריירה שלי לא ראיתי יחסי חברות וידידות כמו בכללית אסתטיקה״, הוא מעיד. ״העובדים כאן מגיעים לתת את המקסימום מכל הלב, וזה יוצר גם יחסים קרובים שנרקמים בין קולגות, וגם הצלחה מקצועית שנובעת משיתוף בידע ועזרה הדדית. הגישה הזו מתבטאת גם בסוג האנשים שאנחנו מצרפים לצוות: אנחנו מחפשים שחקני נשמה".

לא מפסיקים ללמוד ולהשתפר

כירורגיה פלסטית היא אחד הענפים המורכבים והמתפתחים ברפואה. המנתחים הפלסטיים עוסקים בכל חלקי הגוף מכף רגל ועד ראש: פגיעות טראומה, כוויות, סרטן העור, שחזורים, מומים מולדים ועוד. תחת ניהולו של ד"ר לויאב ברשת עוסקים ברפואה אסתטית שכוללת בין היתר הגדלות, הרמות והקטנות שדיים ניתוחי אף, עפעפיים  מתיחת פנים וצוואר, ניתוחי שאיבת שומן, מתיחות בטן, טיפולי עור ועוד.

"מאחר שמדובר בתחומים כל כך מקיפים, הדרך הנכונה והטובה ביותר לצבור ניסיון משמעותי היא השתלבות בארגון גדול ויציב כמו שלנו״, מסביר ד״ר לויאב. ״הרופאים שלנו פוגשים את כל תחומי הטיפול, מטפלים במגוון גדול של בעיות ומטופלים, פוגשים אנשים מגילאים ורקעים שונים ומתמקצעים במכשור החדש והמתקדם ביותר בשוק. כל זה הופך אותם למקצועיים ומנוסים יותר תוך כדי תנועה״.

טעות נפוצה שד״ר לויאב מזהה אצל לא מעט רופאים היא ההנחה שסיום לימודי הרפואה הופך אותם ליודעי כל. "ברפואה בכלל ובאסתטיקה בפרט" הוא מדגיש, "חייבים להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק. אחת לרבעון עורכת כללית אסתטיקה כנס מקצועי לכל הרופאים, וזאת בנוסף להשתלמויות ולקורסים השוטפים לאורך השנה, בנוגע לחומרים ופרקטיקות חדשות שנכנסו לתחום. הארגון עצמו לומד ומשתפר כל הזמן, וכך גם הרופאים שלו". ״כשאנחנו מזהים שחסרה הכשרה, אנחנו פשוט יוזמים ובונים אותה בעצמנו״, הוא אומר.

בתור מי שבילה במערכות רבות, ד״ר לויאב מציג את המעטפת שמעניקה הרשת לעובדים כמפתח חשוב בהצלחה שלהם ושל המרפאות. הגיבוי הזה בא לידי ביטוי בביטוח אחריות מקצועית ללא תוספת תשלום לרופאים ולעובדים – שמעניקה הרבה שקט נפשי – אבל גם בתמיכה מקצועית. מנהלי המרפאות, המנהלות האדמיניסטרטיביות והרופאים הוותיקים מלווים את העובדים בכל התלבטות או קושי, נותנים מענה לשאלות ומעניקים סיוע גם במישור המקצועי וגם במישור האישי. ״יש כאן מומחים שתמיד שמחים ללמד, לעזור ולתת עצה. וכשמוקפים בקהילה של מומחים, יש הרבה עזרה להתפתחות מקצועית״, הוא מסכם.